Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.

Ministerstvo stoplo nákup neekologických predmetov a preveruje pochybnú zákazku

45 zobrazení

D
June 19 2020
Category Na stiahnutie
Pochybnú zákazku na nákup reklamných predmetov za státisíce, na ktorú upozornili Aktuality.sk pred dvoma mesiacmi, preveruje ministerstvo. Po našom článku sa rozhodlo stopnúť nákup stoviek neekologických položiek za tisíce eur.

Krátko pred voľbami uzavrela Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zmluvu na nákup reklamných predmetov za státisíce eur. Zákazku dostala firma Remarkable Pro s ročným obratom 11-tisíc eur. Keďže nespĺňala všetky súťažné podmienky, zaručila sa za ňu iná spoločnosť.

Víťazná firma Remarkable Pro so sídlom na bratislavských Dlhých dieloch mala pre štátnu agentúru zastrešujúcu také oblasti, ako sú odpadové hospodárstvo či environmentálna výchova a osveta, nakupovať aj stovky predmetov z plastu. Viaceré položky boli pritom výrazne drahšie, ako ponúka napríklad jej ručiteľ pri zákazke – firma Hauerland.

Zatiaľ čo bývalé vedenie SAŽP obhajovalo nákup neekologických predmetov, nové vedenie, resp. nadriadená organizácia – ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Budaja (OĽaNO) zastavilo nákup neekologických položiek, ako sú plastové magnetické záložky do knihy, kľúčenky so žetónom, kľúčenky s LED svetlom, zapaľovače či tzv. nekonečné kalendáre.

Reakcia na článok Aktuality.sk

Nákupy sporných predmetov sa ministerstvo rozhodlo prehodnotiť po tom, čo na problematickú zákazku upozornili Aktuality.sk.

„Ochrana životného prostredia je prioritou, ktorá má byť uplatňovaná rezortom životného prostredia pri všetkých procesoch. Preto sa nové vedenie SAŽP rozhodlo, že obstarávané reklamné a propagačné predmety nebudú obsahovať neekologické položky, ako sú plastové magnetické záložky do knihy, kľúčenky so žetónom, kľúčenky s LED svetlom, zapaľovače či tzv. nekonečné kalendáre,“ zhrnul hovorca ministerstva životného prostredia Slavomír Held.

Pôvodne chcela štátna agentúra v rámci propagácie eurofondového programu Kvalita životného prostredia nakupovať stovky reklamných predmetov vrátane „zbytočností“ z plastu. Celkový objem rámcovej zmluvy prekročil 700-tisíc eur. Nákupy mala SAŽP hradiť z eurofondov.

Predražené zbytočnsti

Neekologické predemty však nie sú jediným problémom spornej zákazky za státisíce. Mnoho položiek z ponuky víťaznej firmy Remarkable Pro je totiž na trhu dostupných za nepomerne nižšie ceny.

Stačí si porovnať ceny uvedené v zmluve – teda ceny, za aké nakupuje SAŽP, a cenníkové ceny ručiteľa – firmy Hauerland. Niektoré výrobky boli predražené až o stovky percent.

Bývalému vedeniu neprekážal ani fakt, že Remarkable Pro mala v roku 2018 tržby na úrovni 11-tisíc eur. Požiadavka SAŽP však bola, aby mal dodávateľ za posledné tri roky obrat aspoň na úrovni 1,7 milióna eur. A keďže Remarkable Pro túto požiadavku nespĺňala, našla si ručiteľa, ktorého SAŽP akceptovala.

Záruky poskytla Hauerland, ktorá už spomínaný limit splnila. Keďže Remarkable Pro však neuviedla do zmluvy žiadnych subdodávateľov, zákazku by mala dodávať priamo.
Robert Fico
Prečítajte si tiež:
Týždeň v kocke Daga Daniša: Fica okradli

Na súťaž si posvieti minister

Súťaž preverili kontrolóri pred aj po podpise rámcovej zmluvy. Žiadne pochybenia však podľa hovorcu ministerského úradu Helda nezistili: „Nedostatky vo verejnom obstarávaní zistené neboli.“

Zdá sa však, že pochybnosti nad priebehom súťaže má aj minister životného prostredia.

„Minister Budaj si nechal doručiť všetky podklady k prípadu a bližšie sa ním zaoberá,“ doplnil hovorca Slavomír Held.


Galéria

Image #2

0 komentárov

Zanechať komentár

Prihláste sa, ak chcete napísať komentár.
  • Žiadne komentáre neboli uverejnené.